درباره دانشکده

تاریخچه دانشکده علوم ورزشی

به نام آنکه فکرت آموخت

                تربیت بدنی رشته‌­ای است بین رشته‌ای که از علوم مختلف برای تقویت و تربیت جسم و روان استفاده می­‌کند. این رشته از یک سو با علوم پایه و علوم پزشکی و تندرستی و از سوی دیگر با رشته‌­های مختلف ورزشی و حرکتی پیوند یافته است تا بتواند با تربیت نیروی متخصص ورزشی در سه بعد ورزش همگانی با هدف ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری­های ناشی از بی‌­تحرکی، ورزش قهرمانی با هدف ارتقای کیفیت مهارت­‌های ورزشی و پیروزی در مسابقات و همچنین بعد حرکت درمانی با هدف توان­بخشی; توان­بخشی افرادی که دارای مشکلات عضلانی-اسکلتی ناشی از فقر حرکتی یا بعد از اعمال جراحی نیازمند توان­بخشی حرکتی هستند، فعالیت نماید.

                دانشکده تربیت بدنی دانشگاه بوعلی با موافقت شورای عالی گسترش در سال 1369 در دانشکده ادبیات و علوم انسانی پایه­‌گذاری شده و اولین گروه از دانشجویان در مقطع کارشناسی در سال 1372 پذیرش شدند. با توجه به پیگیری و تلاش اساتید در سال 1375 اولین پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد گرایش عمومی به انجام رسید. در سال 1387 با جدا شدن گرایش­‌های مقطع کارشناسی ارشد پذیرش این دانشجوها در 4 گرایش بیومکانیک ورزشی، آسیب‌­شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، فیزیولوژی ورزشی و مدیریت ورزشی انجام شد.

این دانشکده در سال 1388 موفق به پذیرش اولین دانشجویان دوره دکتری در رشته بیومکانیک ورزشی شد با گذشت یک سال دانشجویان در مقطع دکتری در رشته­‌های آسیب­‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، فیزیولوژی ورزشی و مدیریت ورزشی پذیرش شدند.

                در سی و یکم تیر ماه سال 1392 با شماره مجوز ۲/۲۲/۶۱۶۹۰ شورای عالی گسترش دانشکده تربیت بدنی از دانشکده ادبیات و علوم انسانی جدا شده و به صورت مستقل شروع به فعالیت نمود. ریاست این دانشکده برای اولین بار در تاریخ 10 بهمن ماه سال 1392 طی حکمی  از جانب ریاست محترم دانشگاه، بر عهده آقای دکتر مهرداد عنبریان قرار گرفت. پس از گذشت سه سال ریاست محترم دانشگاه در تاریخ 23 مرداد ماه سال 1395 آقای دکتر علی یلفانی را به عنوان ریاست محترم دانشکده معرفی نمود. جناب آقای دکتر یلفانی هم اکنون عهده دار  این مسئولیت هستند. میزان سرانه فضای سرپوشیده دانشگاه 5/0 متر و سرانه فضاهای روباز حدود یک متر می­باشد. این میزان با توجه به استانداردها فضای سرپوشیده باید به دوبرابر افزایش یافته و میزان فضای روباز نسبتی مناسب دارد. اکثر فضاهای روباز دراختیار دانشجویان پسر بوده و بانوان با رعایت موازین شرعی نیز نمی­توانند از این فضاها استفاده کنند و ملزم به تمرین در فضاها و سالن­های سرپوشیده هستند.

باتوجه به استقرار سایت علوم ورزشی در سایت علوم انسانی با همکاری ریاست دانشکده علوم انسانی دانشجویان به طور مشترک از سایت کامپیوتری، کتابخانه و سایر امکانات استفاده می‌­نمایند.

این دانشکده در ابتدا با 15 عضو هیأت علمی شروع به کار کرده و به دلیل انتقال 3 تن از اعضا و جذب 1 نیرو در رشته مدریت ورزشی، هم­‌اکنون دارای 13 عضو است که از این تعداد 3 استاد، 3 دانشیار و 7 تن دارای مرتبه علمی استادیار در حالت فعالیت می‌­باشند.  دانشکده علوم ورزشی دانشگاه به سه زیر گروه آسیب‌­شناسی و بیومکانیک ورزشی، مدیریت و یادگیری حرکتی و فیزیولوژی تقسیم شده که به ترتیب دارای 5، 3 و 4 عضو است. تعداد مقالات چاپ شده در سال 1395 توسط اعضای هیئت علمی برابر با 96 مقاله بوده که 11 مقاله از این بین ISI هستند، این آمار بیانگر میانگین 8 مقاله را به ازای هر عضو هیأت علمی است که با توجه به جذب 4 نیروی جدید یا تازه فارغ‌­التحصیل شده میانگین نسبتا خوبی است.

                30% از اعضا هیئت علمی را خانم­‌ها تشکیل می‌­دهند که با توجه به وجود واحدهای متعدد عملی و پذیرش حدود 57% دانشجوی خانم، دانشکده مجبور به همکاری با اساتید مدعو شده است که با توجه به هدف کلی این رشته  ارتقا تخصصی در این بخش علی‌الخصوص بخش بانوان حائز اهمیت است. این دانشکده علاوه بر کلاس­‌های تخصصی رشته تربیت بدنی ارائه دهنده کلیه واحدهای عمومی تربیت بدنی در رشته­‌های دیگر نیز می‌­باشد.

                دانشگاه بوعلی دو نشریه ورزشی به نام‌­های توان­بخشی ورزشی و مدریت ورزشی دارد که به ترتیب دارای امتیاز Q3 و Q1 بوده که به ترتیب دارای impact 103/0 و 355/0 می­باشد. هر دو نشریه به صورت دوسوی ناشناس داوری می­‌شوند.

                مدریت دانشکده بر عهده دکتر علی یلفانی با معاونت دکتر معصومه مجیدی پرست و معاونت پژوهشی دکتر محبوبه عالم‌زاده بوده و دارای 5 کارمند می­باشد.